River Trail 2020

Tři dny, tři řeky a milion zážitků.Etapový závod který se běží po severním Plzeňsku. Osobně jsem běžel i nezávodní ročník 2018 při kterém jsem nevyužil zázemí závodu a pouze si zaběhl dvě ze tří tras. První závodní ročník 2019 byl plný zážitků a proto jsem se, po otevření registrací pro rok 2020, přihlásil mezi prvními. 🙂

Prezentace a následně start první etapy se odehrává v malé obci Žihle, kam se dá pohodlně dopravit vlakem. Veškerá zavazadla putují za závodníky v doprovodných vozidlech a člověk si může s radostí zabalit vše co bude potřebovat na následné tři dny a dvě noci. 

1. Etapa 32,4km Z Žihle směr Přírodní park Horní Střela,  kde po prvním kilometru do kopce běžíme okolo žulových balvanů Dědek a Bába. V Rabštejně začíná velmi technická trať, při řece Střela, na které většina běžců nechá dost sil. Cíl je kemp u města Plasy kde jsou podle pořadatele „sparťanské podmínky“ ale pro mě jako řidiče kamionu je to pěti hvězda.

2. Etapa 30,9km Z kempu se běží přes pivovar, ve kterém se včera večer doplňovala energie. Po turistické zelené až do Liblína a dále po červené která nás dovede k Radnickému potoku. Lávky jsou ve špatném stavu a potok se musí asi tak 7x přebrodit, což nepovažuji za problém. Pak rychlá otočka okolo zříceniny hradu Libštejn a zpět do Liblína kde je ubytování v penzionu. 

3. Etapa 31,6km Z Liblína se startuje do kopce, zpět k zřícenině hradu. Po červené a takzvaně s pravou nohou pořád v řece Berounce. V Chrástu se z červené běží přes železniční most nad řekou Klabava a po návratu k řece Berounce se běží přírodním parkem Berounka. Poslední 2km před cílem je výběh na kopec Chlum ze které se s radostí sbíhají všichni účastníci na louku u kostela sv Jiří v Plzni. 

Závod pořádá profesionální sportovec Tomáš Bystřický společně s jeho rodinou a to v maximální kapacitě 30ti běžců. Nadšení, které do závodu vkládají je velmi motivující a návykové, stejně jako domácí sušenky 

Letošní ročník jsem chtěl jen doběhnout v tempu které by mě dovolilo za 3,5 dne absolvovat další šílenost. Osud tomu ale nechtěl a zařídil mi příjemné závodění o třetí místo které jsem tedy obhájil z předchozího roku i s lepším celkovým časem o 30min. 

Mezi jednotlivými etapy je o zábavu postaráno a to jak při výměně zkušeností s profi sportovci tak návštěvou pivovaru v Plasých, cukrárny v Břasech či vyhlídky Havlova skála. 

Doufám že v letošním roce bude možné se opět sejít a pokusit se porvat o pozice či lepší čas. samozřejmě že se těším i na ty domácí sušenky, bez kterých by to nebyl ten pravý River Trail.